ViolLadies – kilka lat temu w Kopenhadze, podczas wspólnych koncertów z orkiestrą symfoniczną, spotkały i zaprzyjaźniły się dwie młode, utalentowane dziewczyny, ówczesne studentki wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, skrzypaczka – Marta Bilińska-Pilch oraz altowiolistka – Monika Kamińska. Począwszy od czasów licealnych po dzień dzisiejszy skrzypaczki prowadzą aktywne życie artystyczne, biorąc udział w licznych koncertach w kraju i za granicą (Litwa, Niemcy, Austria, Holandia, Francja, Anglia, Szkocja, Włochy, Hiszpania, Węgry), gdzie doskonalą swoje umiejętności współpracując z wieloma znakomitymi muzykami oraz dyrygentami. Na swoim koncie mają również udział w festiwalach, konkursach instrumentalnych oraz kursach mistrzowskich. Na stałe związane są z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i kwartetami smyczkowymi, a także współpracują z różnego rodzaju zespołami wykonującymi m.in. muzykę rozrywkową i jazzową.

Po kilku latach przyjaźni, realizując jeden ze swoich planów artystycznych dziewczyny stworzyły oryginalny duet skrzypcowy ViolLadies. Jest on jedyny wśród istniejących dotąd zespołów tego typu. Oprócz oryginalnego brzmienia instrumentów elektrycznych, talentu idącego w parze z urodą i wysokim poziomem artystycznym wyróżniają się składem zespołu. Subtelna, jasna barwa skrzypiec w połączeniu z dynamiczną altówką o ciepłym, aksamitnym i niskim brzmieniu daje niezwykle szeroką amplitudę brzmieniową i tym samym dostarcza wielu niesamowitych wrażeń. Całości dopełnia szereg nowych, oryginalnych aranżacji w niezwykle bogatym repertuarze największych i najpiękniejszych przebojów, począwszy od muzyki klasycznej, musicalowej i filmowej, poprzez muzykę klezmerską, pop, dance, latino do największych przebojów rockowych. Ich muzyka doceniana jest w Polsce jak i poza granicami kraju (m. in. Chiny, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Korea Południowa, Japonia).

 

Paulina Kostrzewska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Aktualnie jest pierwsza harfistką, solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od wielu lat koncertuje z różnego rodzaju zespołami kameralnymi oraz orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą. Jest pierwszą harfistką w Polsce grającą  na harfach elektrycznych oraz celtyckich. Realizuje się również jako muzyk sesyjny oraz pedagog. Obecnie rozpoczęła współpracę z duetem skrzypcowym ViolLadies, współtworząc nowy projekt muzyczny ViolLadies feat Paula Kostrzewska.